telefon: 94 374 20 32

CHIRURGIA TWARDA

Diagnostyka układu kostno-stawowego 

Konsultacje i chirurgia: 

Istnieje kilka schorzeń układu kostnego występujących u zwierząt młodych .Dotyczą one zarówno psów ras małych jak i dużych a także kotów. 

 

PANOSTEITIS (zapalenie kości wieku młodzieńczego) występuje najczęściej u psów ras dużych i olbrzymich do ok. 2 roku życia.

 

DYSPLAZJE (występuje kilka rodzajów dysplazji u psów i kotów) ogólnie można je podzielić na dysplazję stawu łokciowego i dysplazję bioder. Do ras predysponowanych  do dysplazji zaliczamy m . in : Labradory ,  Golden retriver ,  Owczarek niemiecki ,Bernardyn Nowofundlandy ,Rottweilery, a wśród kotów np. Main coony.

 

Do stwierdzenia dysplazji konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG w znieczuleniu. 

 

WRODZONE ZWICHNIECIE RZEPKI KOLANA U PSÓW MAŁYCH I MINIATUROWYCH 

Najczęściej to schorzenie  obserwujemy u ras: Yorkshire terier ,Pudel miniaturowy, Chihuahua ,Pekińczyk ,Boston terier, Buldożek francuski. 

Początkowo są to zdarzenia incydentalne ale z czasem dochodzi do trwałego zwichnięcia się rzepki które może być nastawione tylko operacyjnie. 

 

CHOROBA CALVE – LEGG - PERTHESA

To aseptyczna martwica głowy kości udowej. 

Choroba ta jest wynikiem zaburzeń, które mają miejsce w okresie formowania się kości, w jądrze kostnienia głowy i szyjki kości udowej, pod chrząstką stawową pojawia się ognisko martwicy, jako następstwo zaburzeń w jej  unaczynieniu, w skutek tego z kolei dochodzi do zniekształcenia głowy kości udowej, a nawet zrostu w stawie jeśli procesem chorobowym zostanie objęta również chrząstka stawowa. 

Efektem tych zmian jest bolesność przy ruchach w stawie podczas chodzenia i zwierzę zaczyna odciążać/unosić chorą kończynę. 

Schorzenie najczęściej występuje u młodych psów małych ras (typu pekińczyk, maltańczyk, yorkshire terier itp.), a pierwsze objawy pojawiają się w wieku 4-7 miesiąca życia, w postaci jedno lub obustronnej kulawizny. 

Przy badaniu zwierzęcia zauważalna jest bolesność przy odwodzeniu chorej kończyny, a w zaawansowanych przypadkach wyczuwalne są też „trzeszczenia” w stawie biodrowym. 

Ostateczne rozpoznanie choroby stawia się na podstawie zdjęcia rtg, na którym ocenia się zarys głowy kości udowej i panewki miednicy, szerokość szpary stawowej i zmiany gęstości w obrazie głowy kości udowej. 

Czasem zdarza się, że zmiany ustępują po osiągnięciu dojrzałości, czyli w wieku 1-1,5 roku i można ewentualnie odczekać, aż zwierzę osiągnie ten wiek, ale pod warunkiem, że są to zmiany o bardzo niewielkim stopniu zaawansowania i pamiętając o ograniczeniu mu ruchu do tego czasu, aby zapobiec pogłębianiu się zmian w chorym stawie. 

Jednak przy braku poprawy oraz przy bardziej zaawansowanych zmianach koniecznie jest postępowanie chirurgiczne, a jedną z metod leczenia operacyjnego jest usunięcie zmienionej chorobowo głowy kości udowej. 

Zabieg ten jest bardzo dobrze znoszony przez psy małych ras, nie jest też konieczne ograniczanie ruchu zwierzęcia, a wręcz przeciwnie powinno się je zachęcać do chodzenia już na drugi dzień po zabiegu, gdyż podczas chodzenia zaczną wytwarzać się „więzadła” w stawie. 

Wybór postępowania zależy oczywiście od stopnia zaawansowania choroby. 

Częściej jednak proponuje się rozwiązanie chirurgiczne, gdyż jest ono skuteczne w każdym okresie rozwoju choroby, a zwierzę szybciej wraca do normalnej aktywności, natomiast czekając przez kilka miesięcy raz, że nie mamy żadnej gwarancji, że unikniemy w przyszłości zabiegu, a dwa że musimy ograniczać zwierzęciu ruch, żeby zminimalizować powiększanie się zmian w objętym schorzeniem stawie, co dla młodego, pełnego energii pieska jest dość niekomfortową sytuacją, a dodatkowo jeśli pies przez dłuższy czas nie obarcza chorej kończyny prowadzi to do zaników mięśniowych, co z kolei generuje kolejne problemy w przyszłości/ konieczność rehabilitacji w celu przywrócenia pełnej sprawności. 

Psy obarczone tym schorzeniem powinny być wykluczane z hodowli, gdyż choroba ma prawdopodobnie podłoże dziedziczne. 

 

KRZYWICA 

Jest  chorobą wieku szczenięcego obserwowaną szczególnie u ras dużych , szybko rosnących .Jej przyczyną jest niedobór wapnia i witaminy D3.Obecnie w dobie zbilansowanych karm dla zwierząt problem ten spotyka się niezmiernie rzadko .Do przyczyn krzywicy może również należeć silne zarobaczenie szczeniąt oraz inne choroby przebiegające z zaburzeniami wchłaniania wit.D3.Należy pamiętać, że w przypadku niektórych ras psów wygięcie kończyn jest normalne. W przypadku podejrzenia krzywicy należy wykonać badanie RTG, dodatkowo możliwe jest zbadanie poziomu wapnia i fosforu we krwi w celu potwierdzenia lub wykluczenia diagnozy. 

Clock

Godziny
otwarcia

poniedziałek - piątek: 8:00 - 18:00

sobota: 10:00 - 14:00

niedziela i święta 10:00 - 12:00

Doctor

Nasz
zespół

Franciszek Hryniewicz

Lekarz weterynarii

Katarzyna Czapnik

Lekarz weterynarii

Kamila Chabros

Lekarz weterynarii